JPK V7 w programie Ala - Księga Podatkowa
-
- Znaczniki na dokumentach w rejestrze zakupu oraz sprzedaży
- Nowe rodzaje rejestrów
- Ustawienia domyślne dla dokumentów
- Słownik GTU
- Import poleceń księgowania z Ewa, Firmino, JPK z oznaczeniami
- Wprowadzanie kosztów za samochód do rejestru VAT-Zakup
- Faktury do paragonu
- Księgowość – Rejestr VAT-Sprzedaż – Dodaj – Dobowe raporty fiskalne
- Księgowość – Rejestr VAT-Zakup – Dodaj – Import podlegający art. 33a
- Słowniki – Kontrahenci – Edytuj – Inne
- Zamykanie miesiąca
- Księgowość – Jednolity plik kontrolny
Znaczniki na dokumentach w rejestrze zakupu oraz sprzedaży
Księgowość – Rejestr VAT-Sprzedaż – Dodaj
W oknie edycji dokumentu na zakładce „Inne” dodano znaczniki, które są potrzebne do wygenerowania części ewidencyjnej pliku JPK.
W Rejestrze VAT-Sprzedaż
W rejestrze VAT-Zakup
Dodatkowo w obu rejestrach wprowadzono znacznik dla „Metody podzielonej płatności”.
Import poleceń księgowania z Ewa, Firmino, JPK z oznaczeniami
Księgowość – Import poleceń księgowania – Odczytaj polecenia księgowania
Przy imporcie dokumentów z programu PCBiznes Ewa oraz z Firmino.pl program odczyta nowe znaczniki dla dokumentów.
Został przygotowany nowy format pliku do przesyłania poleceń księgowania „Polec.txt”, którym można zaimportować dokumenty z nowymi znacznikami.
Wprowadzanie kosztów za samochód do rejestru VAT-Zakup
Wprowadzono zmianę przy dodawaniu kosztów za samochód podlegających odliczeniu 50% VAT. Od wersji 5.1.119.1 po wprowadzeniu kwoty netto z dokumentu do rejestru VAT-Zakup i oznaczeniu dokumentu jako „Faktura za samochód podlegająca 50% odliczeniu VAT”, program w rejestrze będzie wliczał 50% kwoty netto oraz 50% kwoty brutto i w taki sposób będzie wpisywał koszt w części deklaracji pliku JPK_V-7 oraz w jego części ewidencyjnej. Do tej pory pobierana była kwota netto w całości.
Faktury do paragonu
Jeżeli na dokumencie w Rejestrze VAT-Sprzedaż oznaczymy, że dokument jako faktura do paragonu, to kwoty z tego dokumentu nie będą wliczane do części deklaracji pliku JPK_V7. Dokument ten będzie uwzględniony tylko w części ewidencyjnej tego pliku.
Księgowość – Rejestr VAT-Zakup – Dodaj – Import podlegający art. 33a
Dokumenty wprowadzone do rejestru „Import podlegający art. 33a” oraz „Korekty importu podlegającego art. 33a” będą oznaczane w części ewidencji jako „DokumentZakupu = IMP”
Zamykanie miesiąca
Księgowość – Rozliczenie aktualnej firmy, VAT-7
Przy rozliczeniu miesiąca od października 2020 dostępny będzie formularz V-7, który zawiera pola z części deklaracji pliku JPK V-7. Zapisane tutaj dane będą dołączone do pliku JPK. W zależności od sposobu rozliczenia, dostępny jest formularz V-7M oraz V-7K. W przypadku rozliczenia miesiąca poprzez formularz V-7M kwoty będą wyliczane miesięcznie. Po zatwierdzeniu formularze z jego poziomu można wygenerować plik JPK-V7 (Ikona XML).
Zostanie utworzony plik JPK-V7M zawierający część ewidencyjną z dokumentami oraz deklarację z zatwierdzonego formularza. Zatwierdzenie formularza oznacza zatwierdzenie pouczenia dołączonego do deklaracji.
W przypadku rozliczenia kwartalnego, na formularzu V-7K kwoty będą wyliczane kwartalnie. Przy każdym zatwierdzeniu formularza należy wysłać plik JPK-V7K, który będzie zawierał tylko część ewidencyjną z dokumentami wprowadzonymi w poszczególnym rozliczeniu miesiąca. Część z deklaracją będzie dołączana na koniec kwartału lub w miesiącu zamknięcia działalności.
Zatwierdzenie formularza oznacza zatwierdzenie pouczenia dołączonego do deklaracji.
Księgowość – Jednolity plik kontrolny
Plik JPK-V7 można również wygenerować i wysłać z okna „Księgowość – Jednolity plik kontrolny”
Należy wybrać typ „Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT – JPK-V7”. Plik może być oznaczony jako „Złożenie po raz pierwszy” lub „korekta”. Korekta nie będzie miała kolejnego numeru jak to było w przypadku JPK-VAT. Należy wybrać miesiąc za który plik ma zostać wygenerowany. Tutaj również znaczenie ma sposób rozliczenia miesięczny/kwartalny. Przy rozliczeniu miesięcznym do pliku JPK oprócz ewidencji dokumentów zostaną wpisane dane z zatwierdzonego formularza przy rozliczeniu firmy, w przypadku rozliczenia kwartalnego część z deklaracja zostanie wygenerowana na koniec kwartału.
Plik może być wysłany poprzez :
- Podpis kwotą autoryzującą – dostępne w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną
- Podpis poprzez platformę ePUAP lub inną zewnętrzną aplikację
- Podpis za pomocą klucza elektronicznego